مو

چرا برخی از مواقع دچار موخوره می‌شویم ؟!

موخوره عارضه‌ای است که ممکن است در سن و سال مختلف و برای همه افراد چه خانم‌ها و چه آقایان اتفاق بیافتد. موخوره می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و راه‌های درمان آن نیز برای افراد مختلف نیز متفاوت خواهد بود. 

اگر با این مشکل مواجه شوید و سریعا راه‌کاری برای درمان آن پیدا نکنید، همه موهای شما درگیر موخوره خواهند شد. معمولا وقتی شخصی با مشکل موخوره رو به رو می‌شود، اولین راهی که ذهنش خطور می‌کند این است که باید موهای خود را کوتاه کند، اما باید توجه داشته باشید که کوتاه کردن موها یک راه قطعی برای رهایی از شر موخوره نیست!

وقتی‌که شما از موهای خود به‌درستی مراقبت نکنید، ممکن است مجددا شاهد موخوره در موهای سر خود باشید. پس بهتر است به دنبال یک راه‌کار مطمئن و قطعی برای رفع این مشکل باشید. شاید برایتان سوال شود که چگونه می‌توانید به‌طور کامل از شر موخوره، موهای خود خلاص شوید ؟

موخوره و انواع آن

بهتر است قبل از این‌که به علت‌های به وجود آمدن موخوره بپردازیم کمی با موخوره و انواع آن نیز آشنا شویم. در واقع موخوره در اثر آسیب فیزیکی که به ساقه موهای شما وارد می‌شود، به وجود می‌آید. معمولا موخوره به این صورت پدیدار می‌شود که انتهای موهای شما چند شاخه می‌شوند و اگر به آن رسیدگی نشود تا ریشه مو پیش خواهد رفت.

موخوره انواع مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد از شایع‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

انواع موخوره

موخوره دو و سه شاخه‌ای

این نوع از موخوره‌ها معمولا در اکثر افرادی که با این مشکل مواجه می‌شوند، دیده می‌شود. در این حالت موها به دو شاخه شبیه حرف Y و یا سه شاخه تقسیم می‌شوند که معمولا در اثر خشکی و کمبود رطوبت به وجود می‌آیند.

موخوره گره‌ای

در این حالت ساقه موها به شکل گره خورده در می‌آیند که در واقع یک گره معمولی نیستند و زمانی‌که موهای شما در معرض حرارت بالا قرار گرفته باشند چنین موخوره‌ای نمایان خواهد شد.

موخوره ناقص

زمانی‌که موهای سر خود را بیش از حد بکشید و ببندید، به احتمال زیاد پس از گذشت مدت زمانی دچار موخوره ناقص می‌شوید.

موخوره درختی

دلیل اصلی به‌وجود آمدن چنین موخوره‌ای تابش بیش از حد نور خورشید به آن است. در این حالت یک طرف ساقه موها آسیب می‌بینند.

موخوره نقاط سفید

این نوع از موخوره زمانی گریبان گیر شما خواهد شد که موهای شما در اثر برخورد با مواد شیمیایی دچار سوختگی می‌شوند و به‌صورت دندانه دندانه روی ساقه موهای شما نمایان می‌شوند.

موخوره به شکل پَر

وقتی‌که موهای خود را بیش از حد رنگ کنید و یا آلودگی بین موها را تمیز نکنید، دچار چنین موخوره‌ای می‌شوید که در این صورت ساقه موهای شما به شکل یک پَر و شاخه شاخه خواهند شد.

علت‌های به وجود آمدن موخوره چیست ؟!

به وجود آمدن موخوره دلایل متعددی دارد و ممکن است در اثر برخی از اعمالی هم‌چون برس زدن ممتد موها ایجاد شود. معمولا اگر به درستی از موهای خود محافظت نکنید و برخی از کارهایی که به موها آسیب می‌زنند را به صورت ادامه دار انجام دهید، به احتمال بسیار زیاد به موخوره مبتلا خواهید شد.

ما در تیم مادامون در ادامه این بخش قصد داریم برخی از علت‌های به وجود آمدن موخوره را برای شما شرح دهیم.

حرارت دادن مداوم موها

بسیاری افراد وقتی‌که دوش می‌گیرند بلافاصله برای خشک کردن و حالت دادن موهای خود از سشوار و اتوی موی استفاده می‌کنند. وقتی که بعد از حمام کردن و برای حالت دادن موهای سر خود از چنین وسایلی استفاده می‌کنید باید انتظار این را نیز داشته باشید که موهای سر شما خشک شوند. در نتیجه با انجام چنین کارهایی موهای شما خشک می‌شوند و رطوبت خود را نیز از دست می‌دهند. عوارض صاف کردن مو را در مادامون مگ بخوانید.

پس از گذشت مدت زمانی شاهد این خواهید بود که ساقه‌ موهای شما آسیب دیده‌اند و دچار موخوره شده‌اید.

بهتر است زمانی‌که می‌خواهید موهای خود را با سشوار خشک کنید، سشوار را با فاصله از موهای خود بگیرید تا از آسیب دیدن موهای خود تا حد زیادی جلوگیری کنید. همچنین سعی کنید که حتی‌الامکان از اتوی مو برای حالت دادن موهای خود استفاده نکنید و در صورت استفاده، آن‌را بیش از روی موهای خود نگه ندارید و به ریشه موهای خود نزدیک نکنید.

رنگ کردن موها

یکی دیگر از عواملی که باعث به وجود آمدن موخوره می‌شود، استفاده از رنگ، مِش و دکلره است. چرا که اگر این مواد شیمیایی را بیش از حد استفاده کنید زمینه ساز موخوره خواهند بود.

موخوزه و رنگ کردن مو

کشیدن بیش از حد موها

اگر هنگام بستن موهای خود آن‌ها را بیش از حد بکشید، دم اسبی و یا گوجه‌ایی ببندید، موهای شما آسیب می‌بینند و شکننده خواهند شد. در نتیجه شاهد این خواهید بود که به موخوره دچار شده‌اید.

شانه کردن بیش از حد موها

زمانی‌که موهای خود را بیش از حد با برس‌های فلزی و پلاستیکی شانه می‌کنید، این‌کار باعث می‌شود دچار موخوره شوید. اگر موهای سرتان را محکم‌تر از حد معمول شانه کنید نیز ساقه و ریشه موهایتان آسیب می‌بینند و در نهایت شاهد ایجاد موخوره خواهید بود.

حتی‌الامکان بهتر است از روی موها شروع به شانه کردن آن‌ها کنید و مستقیما به سمت ریشه موها نروید. در عین‌حال بهتر است شانه‌های چوبی را جایگزین شانه‌های پلاستیکی و فلزی کنید تا باعث ایجاد الکتریسیته نشوند و به موهای شما آسیبی نرسد.

فاصله زمانی طولانی مدت برای کوتاه کردن موها

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با موخوره در ابتدای ابتلا به آن، کوتاه کردن و یا اصطلاحا نوک گیری موها است. اگر موهای خو را مرتبا در فواصل زمانی کوتاه نوک گیری نکنید، احتمال دچار شدن شما به موخوره بیشتر خواهد شد.

کوتاه کردن مو

بهترین راه برای از بین بردن موخوره چیست ؟؟

زمانی‌که به موخوره دچار می‌شوید، حتما به این فکر افتاده‌اید که آیا راه‌کاری برای درمان موخوره و از بین بردن آن وجود دارد یا خیر ؟

باید با به این نکته  اشاره کنیم، قسمتی از موهای شما که دچار موخوره شده‌اند، دیگر قابل درمان نیستند، اما می‌توانید برای این‌که باقی موهای خود را از شر موخوره خلاص کنید برخی از راه‌کار ها را پیش بگیرید که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

استفاده از شامپوهای تقویت کننده

جنس موهای هر فرد با دیگری متفاوت است، پس بهتر است قبل از این‌که شامپویی را خریداری کنید جنس موهای خود را شناسایی کنید و پس از آن اقدام به خرید شامپوی مناسب و تقویت کننده کنید تا موهای شما شادابی و لطافت خود را حفظ کنند، دچار موخوره نشوید و یا این‌که اگر با موخوره دست و پنجه نرم می‌کنید، از این پس بتوانید باقی موهای خود را تقویت کنید تا موهای سرتان دچار مورخوره نشوند.

در عین‌حال اگر به دنبال خرید یک شامپوی مناسب برای موهای سر خود هستید که موهایتان را در برابر موخوره محافظت کند، بهتر است سَری به سایت مادامون بزنید و بهترین و با کیفیت‌ترین شامپوها را با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید.

حالت دادن و بستن موها به شیوه‌های مختلف

اگر همیشه از یک مدل مو و یا از کش‌هایی که باعث کشیدن شدن بیش از حد موهایتان می‌شوند برای بستن موهای سر خود استفاده می‌کنید، بهتر است روش دیگری را برای بستن موهای خود و حالت دادن آن‌ها پیش بگیرید تا به موهای سرتان آسیبی نرسد و در نتیجه شاهد ایجاد موخوره نباشید.

استفاده از داروها و مکمل‌های تقویتی

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت موها و مقابله با موخوره استفاده از دارو و مکمل است، اما بهتر است قبل از این‌که از هر نوع مکمل و دارویی که قصد استفاده از آن‌را دارید، با یک پزشک مشورت کنید تا میزان و نحوه صحیح مصرف آن‌را مطابق با شرایط بدنی شما برایتان مشخص کند تا آسیبی نیز به بدنتان نرسد.

شانه کردن موها به‌صورت صحیح

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد بهتر است از یک برس مناسب برای شانه کردن موهای خود استفاده کنید و از انتهای مو به سمت ریشه موهای سر خود را شانه کنید. در عین‌حال بهتر است از برخی از اسپری‌های تقویتی و نرم‌ کننده نیز در هنگام شانه کردن موهای خود استفاده کنید تا موهایتان به‌راحتی شانه شوند.

موخوره و شانه کردن مو

استفاده از روغن‌های طبیعی و گیاهی

یکی از بهترین راه‌هایی که برای برطرف کردن موخوره و مقابله با آن وجود دارد، این است که موهای سر خود را به کمک روغن‌های طبیعی و گیاهی هم‌چون روغن آرگان مرطوب نگه دارید تا در عین این‌که موهایتان خشک نمی‌شوند، شادابی و لطافت خود را نیز حفظ خواهند کرد. البته روغن‌های دیگری هم‌چون روغن بادام نیز وجود دارند که می‌توانند از خشک شدن موهای سر شما جلوگیری کنند.

موخوره همواره مسئله‌ای بوده‌است که اکثر افراد حداقل یک مرتبه با آن مواجه شده‌اند. این موضوع علل مختلفی می‌تواند داشته باشد که ما در این مطلب تلاش بر این داشتیم که برخی از علت‌های به وجود آمدن موخوره را برای شما بیان کنیم. همچنین به چند مورد از بهترین راه‌کار ها برای مقابله با موخوره نیز مطرح شد. امیدواریم مطلب ذکر شده برای شما همراهان گرامی مفید واقع شده باشد و بتوانید دلیل ابتلای خود و اطرافیانتان به موخوره را بیابید. در عین‌حال با توجه به مطالب گفته  شده توانسته باشید به راه‌کاری مناسب برای مقابله با موخوره دست پیدا کرده باشید.

سوالات متداول

 

آیا کوتاهی مو باعث درمان موخوره می‌شود؟

کوتاهی مو روند رشد موخوره را قطع می‌کند.

برای جلوگیری از موخوره سشوار چه کنیم؟

قبل از سشوار کشیدن از سرم دوفاز استفاده کنید.

چه نوع شانه‌ای برای موخوره مفید است؟

استفاده از شانه‌های چوبی و بامبو برای جلوگیری از موخوره موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا