سایر مقالات
موضوعات داغ

تاثیر ماسک روی ویروس کرونا

آیا ماسک باعث جلوگیری از ویروس کرونا می‌شود؟

پاسخ تمامی سوالات خود را در مورد ماسک‌های صورت، از جمله نحوه استفاده صحیح از آن‌ها در این مقاله دریافت می‌کنید. آیا ماسک‌های صورت می‌توانند به کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا (SARS-CoV-2) که باعث COVID-19 می‌شود کمک کند؟ پاسخ ساده است: بله. ماسک‌های صورت همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند واکسن زدن، شستن مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی، می‌تواند به کاهش سرعت انتشار ویروس کمک کند.

ماسک‌های صورت چقدر در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) ماسک‌های دولایه پزشکی را برای عموم مردم توصیه می‌کند. اگر به طور کامل واکسینه شده‌اید و در منطقه‌ای هستید که تعداد مبتلایان جدید کووید-۱۹ زیاد است، سازمان CDC توصیه می‌کند از ماسک در داخل خانه و در فضای باز در مناطق شلوغ یا در تماس نزدیک با افراد واکسینه نشده استفاده کنید.

ماسک‌های صورت

افرادی که به طور کامل واکسینه نشده‌اند باید در داخل و خارج از منزل که در آن خطر انتقال COVID-19 زیاد است، مانند محیط‌های شلوغ یا اجتماعات بزرگ، از ماسک صورت استفاده کنند. سازمان CDC اعلام کرده است که ماسک‌های جراحی N۹۵ باید برای ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی تهیه شود. ماسک‌های تنفسی مانند KN95 و N۹۵ غیرجراحی می‌توانند در صورت در دسترس بودن برای عموم مورد استفاده قرار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ماسک‌های پزشکی را برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و همچنین برای هر کسی که مبتلا به کووید-۱۹ است یا از کسی که مبتلا به کرونا است یا از آن مراقبت کند، توصیه می‌کند.

کارکرد انواع مختلف ماسک‌ها

ماسک‌های پزشکی

به ماسک‌های جراحی نیز نامیده می‌شوند، این ماسک‌ها یکبار مصرف هستند و برای محافظت از فرد در برابر تماس با قطرات و اسپری‌هایی که ممکن است حاوی میکروب هستند، محافظت می‌کنند. یک ماسک پزشکی همچنین ذرات بزرگ موجود در هوا را در هنگام تنفس فرد از آن فیلتر می‌کند.

ماسک‌های پزشکی

برای اینکه ماسک‌های پزشکی کاملا قالب صورتتان شوند، حلقه‌های گوش را در جایی که به ماسک می‌چسبند گره بزنید. سپس لبه‌ی پایینی را تا کرده و زیر چانه قرار دهید.

ماسک N95

ماسک N۹۵ نوعی ماسک تنفسی است. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می‌دهد زیرا ذرات بزرگ و کوچک را در هنگام استنشاق فرد از بین می‌برد. N۹۵‌های غیرجراحی می‌توانند توسط عموم مردم در صورت در دسترس بودن منابع مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از ماسک‌های N۹۵ و حتی برخی از ماسک‌های پارچه‌ای دارای دریچه‌هایی هستند که تنفس را آسان‌تر می‌کنند. متأسفانه، این ماسک‌ها هوایی را که فرد تنفس می‌کند، فیلتر نمی‌کند. به همین دلیل در برابر ویروس کرونا شما را مصون نمی‌کند و در بعضی کشورها ممنوع شده اند.

ماسک‌های پارچه ای

یک ماسک پارچه‌ای برای به دام انداختن قطرات تنفسی در نظر گرفته شده است که هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه کاربر منتشر می‌شود. همچنین به عنوان یک مانع برای محافظت از پوشنده در برابر استنشاق قطرات منتشر شده توسط دیگران عمل می‌کند. موثرترین ماسک‌های پارچه‌ای از چندین لایه پارچه محکم بافته شده مانند پنبه ساخته می‌شوند.

با این ترفند‌ها از ماسک خود بیشترین بهره را ببرید!

کارایی ماسک‌های پارچه‌ای و پزشکی را می‌توان با اطمینان از اینکه ماسک‌ها به خوبی بر روی خطوط صورت شما قرار می‌گیرند بهبود بخشید تا از نشت هوا در اطراف لبه‌های ماسک جلوگیری شود. ماسک‌ها باید روی بینی، دهان و چانه محکم شوند، بدون هیچ فاصله ای. هنگام بازدم باید هوای گرم را از جلوی ماسک احساس کنید. نباید هوا را از زیر لبه‌های ماسک حس کنید.

ماسک‌های پزشکی

ماسک‌هایی که دارای نوار بینی خم شونده هستند به جلوگیری از نشت هوا از بالای ماسک کمک می‌کنند. استفاده صحیح، نگهداری و تمیز کردن ماسک ها نیز بر میزان محافظت آن ها از شما تأثیر می گذارد. برای گذاشتن و برداشتن ماسک مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. قبل و بعد از گذاشتن ماسک دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.
  2. ماسک خود را روی دهان و بینی و چانه خود قرار دهید.
  3. آن را پشت سر خود ببندید یا از حلقه‌های گوش استفاده کنید و مطمئن شوید که راحت است.
  4. هنگام استفاده از ماسک سطح آن را لمس نکنید.
  5. اگر به طور تصادفی ماسک خود را لمس کردید، دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.
  6. اگر ماسک شما خیس یا کثیف شد، مجددا ماسک تمیزی بردارید. ماسک استفاده شده را در کیسه‌ای قرار دهید تا بتوانید از شر آن خلاص شوید.
  7. ماسک را با بازکردن آن یا برداشتن حلقه‌های گوش بدون دست زدن به جلوی ماسک یا صورت خود بردارید.
  8. بلافاصله پس از برداشتن ماسک دست‌های خود را بشویید.

سپر صورت

سازمان CDC استفاده از محافظ‌های صورت را به جای ماسک توصیه نمی‌کند زیرا مشخص نیست که چه میزان محافظت را ارائه می‌دهند. با این حال، پوشیدن ماسک صورت ممکن است در هر شرایطی امکان‌پذیر نباشد. اگر باید به جای ماسک از محافظ صورت استفاده کنید، ماسکی را انتخاب کنید که اطراف صورت شما بگیرد و تا زیر چانه شما کشیده شود.

آیا پس از واکسینه شدن کامل همچنان نیاز به استفاده از ماسک دارید؟

پس از واکسینه شدن کامل، می‌توانید با خیال راحت‌تر به انجام فعالیت‌هایی که ممکن است به دلیل همه‌گیری قادر به انجام آن نبوده‌اید، بازگردید.اما با این حال، باید از ماسک و اقدامات بهداشتی استفاده نمایید.

۲ هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن کووید-۱۹ یا ۲ هفته پس از دریافت تک دوز واکسن کووید-۱۹، شما کاملاً واکسینه شده اید.

در ایالات متحده، همه باید هنگام سفر در هواپیما، اتوبوس، قطار و سایر اشکال حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا