روابط سالمآرایشی و زیبایی

آرایش در هنگام بارداری

آدم‌ها هر کدامشان در مورد آرایش و میکاپ نظرات گوناگونی دارند اما یک مسئله بین همه مشترک است و آن زمانیست که شما به عنوان زن قرار است مادر شوید و یک فرزند درون وجودتان دارید. در چنین شرایطی همه یک نظر دارند که می‌گویند آرایش در زمان بارداری ممکن سلامت مادر و حتی جنین را به خطر بیندازید. خود شما چنین چیزی را قبول دارید به نظرتان واقعا ممکن است استفاده از لوازم آرایشی برای بانوان باردار تهدید باشد؟!

بیایید کمی منطقی و با دقت بیشتر به این سوال جواب بدهیم که آرایش مو، رسیدگی به پوست مانند فیشال، زیبایی ناخن مثل کاشت یا ژلیش چقدر می‌تواند برای سلامت مادر مضر باشد.

آرایش در زمان بارداری

آرایش و میکاپ، درست کردن ناخن و آراسته بودن همیشگی مو خواسته یا ناخواسته با مواد شیمیایی در ارتباط است. به همین خاطر در این مقاله با محدودیت‌های آرایش دوران بارداری صحبت می‌کنیم.

آرایش کردن در زمان بارداری

جالب است بدانید که بر اساس آخرین تحقیقات، هر ماده‌ای حتی کرم مرطوب‌کننده بعد از قرار گرفتن روی پوست وارد بدن و جریان خون می‌شود در نتیجه این حرف که می‌گویند در دوران بارداری باید مراقب لوازم آرایش و حتی عطرهای مصرفی‌تان باشید، تقریباً درست است.

از کدام لوازم آرایش استفاده کنیم؟

حتی اگر بحث آرایش زمان بارداری هم نباشد، پیشنهاد می‌کنم نه فقط برای حفظ سلامتی خودتان بلکه برای جلوگیری از جنایت کشتار حیوانات آزمایشگاهی هم که شده سراغ لوازم آرایشی با تست غیرحیوانی و بدون سرب بروید. خوشبختانه بیشتر لوازم آرایشی تولیدشده در کارخانه‌های ایرانی تست حیوانی ندارند.

از کدام لوازم آرایش استفاده کنیم؟

دومین نکته مهم این است که حتماً لوازم آرایشتان از برندی را انتخاب کنید که مجوز وزارت بهداشت دارد و می‌توانید بفهمید دقیقاً کجا تولید شده است. تحت هیچ شرایطی از لوازم آرایشی تقلبی حتی نسخته‌های fake برندهای معروف استفاده نکنید زیرا اصلاً مشخص نیست این لوازم در چه شرایطی تهیه شدند و ممکن است چه ضررهایی برای پوست  و موی شما داشته باشند.

کاشت ناخن در دوران بارداری

بیایید با کاشت ناخن در دوران بارداری شروع کنیم. اگر سراغ خدمات زیبایی ناخن رفتید، می‌دانید که کاشت و لمینت یا هر ترند دیگری با استفاده از محصولات شیمیایی انجام می‌شود که ممکن است مواد خطرناکی داشته باشد. بیشتر متخصصین پوست، مو و زیبایی توصیه می‌کنند که در دوران بارداری به صورت مرتب و مداوم مانیکور و پدیکور داشته باشید تا ناخن‌هایتان یک‌دست، سالم و مرتب باشد اما جداً در این مدت بیخیال انواع روش‌های کاشت شوید و سعی کنید حتی بوی مواد کاشت ناخن را نیز استشمام نکنید.

برای لاک زدن حتماً سراغ برندهایی بروید که فاقد مواد مضری مانند فتالات باشد و مراقب تهویه مناسب هوا ا باشید تا بوی لاک حالتان را بد نکند.

آراستن مو در دوران بارداری

دومین مسئله مربوط به آرایش دوران بارداری مسئله آراسته بودن مو به خصوص رنگ کردن است. مواد شیمیایی رنگ از طریق پوست سر وارد بدن می‌شود اما مقدارش چندان زیاد و خطرناک نیست، مسئله مهم بوی رنگ است که می‌تواند باعث بهم خوردن حال مادر شود و حسابی او را اذیت کند. اگرچه در این مورد باید حتماً نظر متخصص را بپرسید، اما با کوتاه کردن مو و آراستن از طریق سشوار و براشینگ می‌توانید تغییراتی در آرایش موهایتان ایجاد کنید و نیازی به رنگ کردن نداشته باشید.

میکاپ و آرایش صورت

به اصل قضیه آرایش زمان بارداری رسیدیم و باید ببینیم در این 9 ماه بهتر است از کدام محصولات آرایشی استفاده کنیم و کدام گروه را موقتاً کنار بگذاریم.

خیلی خلاصه و کلی باید بگویم که تقریباً هر لوازم آرایشی که سرب و پارابن داشته باشد، نه فقط برای بانوان باردار بلکه برای سلامت پوست در حالت عادی نیز خطرناک است. در نتیجه از هر رژ لب، کانسیلر، کرم مرطوب‌کننده و …. استفاده می‌کنید، بهتر است محصولی را انتخاب کنید که فاقد تالک، سرب و پارابن باشد.

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است پوست لبتان خشک شود، به همین خاطر استفاده از بالم لب باید در روتین روزانه شما باشد. برای انتخاب بالم لب پیشنهاد می‌کنم سراغ برندهایی بروید که محصولاتشان با شی باتر و کرم جوجوبا آماده شده است. این مواد اولیه باعث آبرسانی و رطوبت پوست لب شده، جلوی ترک خوردگی را می‌گیرد و از همه مهم‌تر آسیبی به بدن و پوست نمی‌رساند

مصرف ضدآفتاب در دوران بارداری 

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد آرایش زمان بارداری ممکن است توجه شما را جلب کند، استفاده از ضد آفتاب است یعنی دقیقاً محصولی که در حالت عادی هم باید برای مراقب از پوستتان از آن استفاده کنید. 

مصرف ضدآفتاب در دوران بارداری 

به دلیل موقعیت خاص بارداری پیش از خرید ضد آفتاب حتماً مواد تشکیل‌دهنده محصول را خوانده و کرمی را سفارش دهید که غیر شیمیایی باشد. مواد اولیه‌ای مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم خطری برای زنان باردار ندارد اما بهتر است که باز هم با پزشکتان مشورت کنید.

استفاده از کرم‌های لایه‌بردار

اگر اهل اسکراب کردن و رسیدگی به پوست صورتتان هستید، در دوران بارداری باید مراقب مصرف انواع کرم‌های لایه‌بردار باشید. بهتر است که در این دوران از لیف لوفا، صابون‌های دست‌ساز گیاهی که شی باتر و روغن میوه دارند را برای لایه‌برداری و اسکراب استفاده کنید و سراغ محصولات شیمیایی که ترتینوئین دارند، نروید.

خرید اسکراب و لایه بردار

انواع ماسک‌های صورت

ماسک صورت، روتین پوست و رسدگی به شادابی و جوانی صورت در هر دورانی باید بخشی از آرایش و میکاپ شما باشد تا صورتتان براق و درخشنده و البته شاداب بماند، اما در دوران بارداری باید چه کرد؟

بخش مهمی از آرایش دوران بارداری همین رسیدگی به پوست و مو و ناخن است چون بانوان در دوره‌ای از تغییرات هورمونی هستند و بیشتر از هر وقت دیگری برای سلامت خود و فرزندشان نیاز به رسیدگی دارند. در واقع اگر می‌خواهید در پایان دوره بارداری حس فرسودگی نداشته باشید و همچنان پوست صورتتان شاداب باشد، باید حسابی حواستان به استفاده از ماسک‌های مختلف باشد و آن‌ را در روتین روزانه بگذارید.

انواع ماسک‌های صورت در زمان بارداری

به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است که نسبت به برخی از لوازم آرایشی و ماسک‌های شیمیایی حساسیت داشته باشید، پس سراغ ماسک‌ میوه‌ای و روغن‌های طبیعی بروید. آلوورا، ماسک خیار، ماسک ماست و سدر، ماسک عسل و دارچین بهترین ماسک‌های طبیعی هستند که هم در خانه آماده می‌شوند و هم بدون مواد شیمیایی تولید شدند که هیچ ضرری برای شما و فرزندتان ندارند. در صورتی هم که پزشکتان اجازه داد، پودر کلاژن از داروخانه تهیه کرده و در آب یا آبمیوه‌تان بریزید تا پوست صورت به کلاژن سازی و جوانسازی تحریک شود.

آرایش و رسیدگی به سلامت پوست و مو در دوران بارداری

همه بانوان زیبایی و جذابیتی درونشان دارند که با چیزی جایگزین نمی‌شود. میکاپ و آرایش دوران بارداری به دلیل برخی تغییرات هورمونی با شرایط عادی فرق دارد. در این دوران باید حواستان به مواد اولیه محصولات آرایشی‌تان باشد. سعی کنید از محصولاتی فاقد سرب و پارابن استفاده کنید و حتماً مراقب شادابی و سلامت پوست و موی‌تان باشید.

لایه‌برداری پوست، فیشال، مانیکور ناخن، لوازم آرایشی سبک، ماسک صورت و لوازم آرایشی سبک از نکاتیست که برای آرایش دوران بارداری رعایت کنید و از آن مهم‌تر از این دوران زیبا حسابی لذت ببرید و عکس‌هایی زیبا بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا